Hovedsponsor
Min side
Frontpage
Participants
Results
Final results
The regatta
Prelimenary Schedule
Notice of Race Open Yngling World Championship 2015
SAILING INSTRUCTIONS
Amendment 1 to SI
For participants
An overview
Lodging and meals - Prices
Rent an Yngling for the Worlds 2015!
Booking form
Brochure accomodition
The Sailing Clubs homepage
Askøy Yacht Club
Contact us
Organization Committee
MENU
Participants
Order list by
Registration order
-
Class
-
Sail number
-
Skipper
-
Boat name
-
Boat model
-
Yacht club (Skipper)
-
Handicap
Simple list
Number of participants
036
NOR 369
Chris Skogen
Yacht club:
Askøy Seilforening
Teamname:
Boat name:
Team Guffen
Sail number:
NOR 369
Per ivar Thorsen
Yacht club:
Askøy Seilforening
Teamname:
Boat name:
Team Guffen
Sail number:
NOR 369
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
TEAM GUFFEN
Chris Skogen
Yacht club:
Askøy Seilforening
Teamname:
Boat name:
Team Guffen
Sail number:
NOR 369
Per ivar Thorsen
Yacht club:
Askøy Seilforening
Teamname:
Boat name:
Team Guffen
Sail number:
NOR 369
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Chris Skogen
, Askøy Seilforening
Per ivar Thorsen, Askøy Seilforening
Rikke Thorsen, Askøy Seilforening
Class: Yngling
AUT 300
Martin Lutz
Yacht club:
Union Yachtclub Wolfgangsee
Teamname:
UYCWg
Boat name:
la rochelle
Sail number:
AUT 300
Rudi Mayr
Yacht club:
UYCWg
Teamname:
UYCWg
Boat name:
la rochelle
Sail number:
AUT 300
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
LA ROCHELLE
Martin Lutz
Yacht club:
Union Yachtclub Wolfgangsee
Teamname:
UYCWg
Boat name:
la rochelle
Sail number:
AUT 300
Rudi Mayr
Yacht club:
UYCWg
Teamname:
UYCWg
Boat name:
la rochelle
Sail number:
AUT 300
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Martin Lutz
, Union Yachtclub Wolfgangsee
Rudi Mayr, UYCWg
Philippe Boustani, UYCWg
Class: Yngling
DEN 111
Jørgen Ring
Yacht club:
Taarbæk Sejlklub
Teamname:
Boat name:
Yeti
Sail number:
DEN 111
Emil Emborg
Yacht club:
Taarbæk Sejlklub
Teamname:
Boat name:
Yeti
Sail number:
DEN 111
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
YETI
Jørgen Ring
Yacht club:
Taarbæk Sejlklub
Teamname:
Boat name:
Yeti
Sail number:
DEN 111
Emil Emborg
Yacht club:
Taarbæk Sejlklub
Teamname:
Boat name:
Yeti
Sail number:
DEN 111
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Jørgen Ring
, Taarbæk Sejlklub
Emil Emborg, Taarbæk Sejlklub
Jens Zacho, Taarbæk Sejlklub
Class: Yngling
USA 41
Christine Kronich
Yacht club:
Minnetonka Yacht Club
Teamname:
Snork Maiden
Boat name:
Snork Maiden
Sail number:
USA 41
Sally Jacquemin
Yacht club:
Minnetonka Yacht Club
Teamname:
Snork Maiden
Boat name:
Snork Maiden
Sail number:
USA 41
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
SNORK MAIDEN
Christine Kronich
Yacht club:
Minnetonka Yacht Club
Teamname:
Snork Maiden
Boat name:
Snork Maiden
Sail number:
USA 41
Sally Jacquemin
Yacht club:
Minnetonka Yacht Club
Teamname:
Snork Maiden
Boat name:
Snork Maiden
Sail number:
USA 41
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Christine Kronich
, Minnetonka Yacht Club
Sally Jacquemin, Minnetonka Yacht Club
Zachary Werley, Minnetonka Yacht Club
Class: Yngling
NOR 007
Leif Kristian Garvik
Yacht club:
Ran Seilforening
Teamname:
Boat name:
salt 5
Sail number:
NOR 007
Kurt Furnes
Yacht club:
Ran Seilforening
Teamname:
Boat name:
salt 5
Sail number:
NOR 007
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
SALT 5
Leif Kristian Garvik
Yacht club:
Ran Seilforening
Teamname:
Boat name:
salt 5
Sail number:
NOR 007
Kurt Furnes
Yacht club:
Ran Seilforening
Teamname:
Boat name:
salt 5
Sail number:
NOR 007
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Leif Kristian Garvik
, Ran Seilforening
Kurt Furnes, Ran Seilforening
Karl Filip Falch, Bergens Seilforening
Class: Yngling
DEN 145
Fabian Thune
Yacht club:
Taarbæk Sejlklub
Teamname:
Boat name:
Yuppie
Sail number:
DEN 145
Mads Wivel
Yacht club:
Taarbæk Sejlklub
Teamname:
Boat name:
Yuppie
Sail number:
DEN 145
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
YUPPIE
Fabian Thune
Yacht club:
Taarbæk Sejlklub
Teamname:
Boat name:
Yuppie
Sail number:
DEN 145
Mads Wivel
Yacht club:
Taarbæk Sejlklub
Teamname:
Boat name:
Yuppie
Sail number:
DEN 145
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Fabian Thune
, Taarbæk Sejlklub
Mads Wivel, Taarbæk Sejlklub
Jonas Gram, Taarbæk Sejlklub
Class: Yngling
NOR 404
Karl Petter Haugen
Yacht club:
Askøy Seilforening
Teamname:
BZ
Boat name:
Bravo Zulu
Sail number:
NOR 404
Tove Haugen
Yacht club:
Askøy Seilforening
Teamname:
BZ
Boat name:
Bravo Zulu
Sail number:
NOR 404
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
BRAVO ZULU
Karl Petter Haugen
Yacht club:
Askøy Seilforening
Teamname:
BZ
Boat name:
Bravo Zulu
Sail number:
NOR 404
Tove Haugen
Yacht club:
Askøy Seilforening
Teamname:
BZ
Boat name:
Bravo Zulu
Sail number:
NOR 404
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Karl Petter Haugen
, Askøy Seilforening
Tove Haugen, Askøy Seilforening
Anders Løvik, Ran Seilforening
Class: Yngling
NOR 143
Mikael Viggen
Yacht club:
Trondhjems Seilforening
Teamname:
Team Tigergutt
Boat name:
Tigergutt
Sail number:
NOR 143
Chriss Grimholt
Yacht club:
Trondhjems Seilforening
Teamname:
Team Tigergutt
Boat name:
Tigergutt
Sail number:
NOR 143
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
TIGERGUTT
Mikael Viggen
Yacht club:
Trondhjems Seilforening
Teamname:
Team Tigergutt
Boat name:
Tigergutt
Sail number:
NOR 143
Chriss Grimholt
Yacht club:
Trondhjems Seilforening
Teamname:
Team Tigergutt
Boat name:
Tigergutt
Sail number:
NOR 143
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Mikael Viggen
, Trondhjems Seilforening
Chriss Grimholt, Trondhjems Seilforening
Julian Straus, Trondhjems Seilforening
Class: Yngling
SUI 447
Colin Nussbaum
Yacht club:
SCH
Teamname:
Boat name:
Lady B.
Sail number:
SUI 447
Thomas Huber
Yacht club:
SCH
Teamname:
Boat name:
Lady B.
Sail number:
SUI 447
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
LADY B.
Colin Nussbaum
Yacht club:
SCH
Teamname:
Boat name:
Lady B.
Sail number:
SUI 447
Thomas Huber
Yacht club:
SCH
Teamname:
Boat name:
Lady B.
Sail number:
SUI 447
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Colin Nussbaum
, SCH
Thomas Huber, SCH
Christian Frey, TYC
Class: Yngling
USA 415
Mark Upham
Yacht club:
Alpena Yacht Club
Teamname:
Boat name:
Anniversary
Sail number:
USA 415
Parker Wedge
Yacht club:
Alpena Yacht Club
Teamname:
Boat name:
Anniversary
Sail number:
USA 415
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
ANNIVERSARY
Mark Upham
Yacht club:
Alpena Yacht Club
Teamname:
Boat name:
Anniversary
Sail number:
USA 415
Parker Wedge
Yacht club:
Alpena Yacht Club
Teamname:
Boat name:
Anniversary
Sail number:
USA 415
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Mark Upham
, Alpena Yacht Club
Parker Wedge, Alpena Yacht Club
Ben Diamond, Alpena Yacht Club
Class: Yngling
SUI 464
Damian Strittmatter
Yacht club:
SCE
Teamname:
Boat name:
Sail number:
SUI 464
Marlies Vasmel
Yacht club:
SIMPL
Teamname:
Boat name:
Sail number:
SUI 464
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Damian Strittmatter
Yacht club:
SCE
Teamname:
Boat name:
Sail number:
SUI 464
Marlies Vasmel
Yacht club:
SIMPL
Teamname:
Boat name:
Sail number:
SUI 464
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Damian Strittmatter
, SCE
Marlies Vasmel, SIMPL
Femke Schepers, TWV
Class: Yngling
GER 278
Philipp Daebritz
Yacht club:
VSaW
Teamname:
Moscow Sails
Boat name:
white russian
Sail number:
GER 278
Boris Mayr
Yacht club:
SV03
Teamname:
Moscow Sails
Boat name:
white russian
Sail number:
GER 278
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
WHITE RUSSIAN
Philipp Daebritz
Yacht club:
VSaW
Teamname:
Moscow Sails
Boat name:
white russian
Sail number:
GER 278
Boris Mayr
Yacht club:
SV03
Teamname:
Moscow Sails
Boat name:
white russian
Sail number:
GER 278
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Philipp Daebritz
, VSaW
Boris Mayr, SV03
Astrid Schutt, SLS
Class: Yngling
SWE 55
Walter Baumgartner
Yacht club:
Borstahusens Segelsällskap
Teamname:
Boat name:
Törnrosa
Sail number:
SWE 55
Eva Baumgartner
Yacht club:
Borstahusens Segelsällskap
Teamname:
Boat name:
Törnrosa
Sail number:
SWE 55
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
TöRNROSA
Walter Baumgartner
Yacht club:
Borstahusens Segelsällskap
Teamname:
Boat name:
Törnrosa
Sail number:
SWE 55
Eva Baumgartner
Yacht club:
Borstahusens Segelsällskap
Teamname:
Boat name:
Törnrosa
Sail number:
SWE 55
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Walter Baumgartner
, Borstahusens Segelsällskap
Eva Baumgartner, Borstahusens Segelsällskap
Lukas Hitz, SCH
Class: Yngling
GER 244
Gerhart Derksen
Yacht club:
SLS NW 190 Seglergemeinschaft Lohheider See
Teamname:
AUS-ling
Boat name:
AUS-ling
Sail number:
GER 244
Günter Spruytenburg
Yacht club:
SLS NW 190 Seglergemeinschaft Lohheider See
Teamname:
AUS-ling
Boat name:
AUS-ling
Sail number:
GER 244
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
AUS-LING
Gerhart Derksen
Yacht club:
SLS NW 190 Seglergemeinschaft Lohheider See
Teamname:
AUS-ling
Boat name:
AUS-ling
Sail number:
GER 244
Günter Spruytenburg
Yacht club:
SLS NW 190 Seglergemeinschaft Lohheider See
Teamname:
AUS-ling
Boat name:
AUS-ling
Sail number:
GER 244
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Gerhart Derksen
, SLS NW 190 Seglergemeinschaft Lohheider See
Günter Spruytenburg, SLS NW 190 Seglergemeinschaft Lohheider See
Heinz Schutt, SLS NW 190 Seglergemeinschaft Lohheider See
Class: Yngling
NOR 138
Karl Emil Haugen
Yacht club:
Askøy Seilforening
Teamname:
Team Skyline
Boat name:
SKYLINE
Sail number:
NOR 138
Magnus Mjømen
Yacht club:
Askøy Seilforening
Teamname:
Team Skyline
Boat name:
SKYLINE
Sail number:
NOR 138
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
SKYLINE
Karl Emil Haugen
Yacht club:
Askøy Seilforening
Teamname:
Team Skyline
Boat name:
SKYLINE
Sail number:
NOR 138
Magnus Mjømen
Yacht club:
Askøy Seilforening
Teamname:
Team Skyline
Boat name:
SKYLINE
Sail number:
NOR 138
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Karl Emil Haugen
, Askøy Seilforening
Magnus Mjømen, Askøy Seilforening
Håkon Brunvall, Askøy Seilforening
Class: Yngling
DEN 215
Jørgen Krogh
Yacht club:
Yachtklubben Furesøen
Teamname:
Boat name:
Sail number:
DEN 215
Frederik Løppenthin
Yacht club:
Taarbæk Sejlklub
Teamname:
Boat name:
Sail number:
DEN 215
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Jørgen Krogh
Yacht club:
Yachtklubben Furesøen
Teamname:
Boat name:
Sail number:
DEN 215
Frederik Løppenthin
Yacht club:
Taarbæk Sejlklub
Teamname:
Boat name:
Sail number:
DEN 215
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Jørgen Krogh
, Yachtklubben Furesøen
Frederik Løppenthin, Taarbæk Sejlklub
Christian Faber, Hellerup Sejlklub
Class: Yngling
SUI 451
Thomas Moser
Yacht club:
Segel Club Enge
Teamname:
Don Giorgio
Boat name:
Don Giorgio
Sail number:
SUI 451
Denis Giger
Yacht club:
Segel Club Enge (SAST)
Teamname:
Don Giorgio
Boat name:
Don Giorgio
Sail number:
SUI 451
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
DON GIORGIO
Thomas Moser
Yacht club:
Segel Club Enge
Teamname:
Don Giorgio
Boat name:
Don Giorgio
Sail number:
SUI 451
Denis Giger
Yacht club:
Segel Club Enge (SAST)
Teamname:
Don Giorgio
Boat name:
Don Giorgio
Sail number:
SUI 451
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Thomas Moser
, Segel Club Enge
Denis Giger, Segel Club Enge (SAST)
Carola Bächi, Segel Club Enge
Class: Yngling
NOR 363
Kenneth Buvik
Yacht club:
Trondhjems Seilforening
Teamname:
Team Leona
Boat name:
Leona
Sail number:
NOR 363
Andreas Giskeødegård
Yacht club:
Trondhjems Seilforening
Teamname:
Team Leona
Boat name:
Leona
Sail number:
NOR 363
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
LEONA
Kenneth Buvik
Yacht club:
Trondhjems Seilforening
Teamname:
Team Leona
Boat name:
Leona
Sail number:
NOR 363
Andreas Giskeødegård
Yacht club:
Trondhjems Seilforening
Teamname:
Team Leona
Boat name:
Leona
Sail number:
NOR 363
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Kenneth Buvik
, Trondhjems Seilforening
Andreas Giskeødegård, Trondhjems Seilforening
Randi Wærnes, Trondhjems Seilforening
Class: Yngling
NOR 333
Håvard Austefjord
Yacht club:
Bærum Seilforening
Teamname:
DNV GL
Boat name:
DNV 3
Sail number:
NOR 333
Eivind Ruth
Yacht club:
Asker Seilforening
Teamname:
DNV GL
Boat name:
DNV 3
Sail number:
NOR 333
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
DNV 3
Håvard Austefjord
Yacht club:
Bærum Seilforening
Teamname:
DNV GL
Boat name:
DNV 3
Sail number:
NOR 333
Eivind Ruth
Yacht club:
Asker Seilforening
Teamname:
DNV GL
Boat name:
DNV 3
Sail number:
NOR 333
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Håvard Austefjord
, Bærum Seilforening
Eivind Ruth, Asker Seilforening
August Austefjord, Grimstad Seilforening
Class: Yngling
NOR 409
Svein Andre Hol
Yacht club:
Askøy Seilforening
Teamname:
Boat name:
White Russian
Sail number:
NOR 409
Eivind Mellingen
Yacht club:
Os Seilforening
Teamname:
Boat name:
White Russian
Sail number:
NOR 409
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
WHITE RUSSIAN
Svein Andre Hol
Yacht club:
Askøy Seilforening
Teamname:
Boat name:
White Russian
Sail number:
NOR 409
Eivind Mellingen
Yacht club:
Os Seilforening
Teamname:
Boat name:
White Russian
Sail number:
NOR 409
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Svein Andre Hol
, Askøy Seilforening
Eivind Mellingen, Os Seilforening
Fabian Bruvik, Askøy Seilforening
Class: Yngling
NOR 217
Silje Christine Fløysand
Yacht club:
Askøy Seilforening
Teamname:
Boat name:
Wild Thing
Sail number:
NOR 217
Rannveig Strømsnes
Yacht club:
Bergens Seilforening
Teamname:
Boat name:
Wild Thing
Sail number:
NOR 217
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
WILD THING
Silje Christine Fløysand
Yacht club:
Askøy Seilforening
Teamname:
Boat name:
Wild Thing
Sail number:
NOR 217
Rannveig Strømsnes
Yacht club:
Bergens Seilforening
Teamname:
Boat name:
Wild Thing
Sail number:
NOR 217
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Silje Christine Fløysand
, Askøy Seilforening
Rannveig Strømsnes, Bergens Seilforening
Kristian F. L. Amlie, Askøy Seilforening
Class: Yngling
NOR 311
Stian Soltvedt
Yacht club:
Askøy Seilforening
Teamname:
Boat name:
Skvettlappen
Sail number:
NOR 311
Jon Lystrup
Yacht club:
Askøy Seilforening
Teamname:
Boat name:
Skvettlappen
Sail number:
NOR 311
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
SKVETTLAPPEN
Stian Soltvedt
Yacht club:
Askøy Seilforening
Teamname:
Boat name:
Skvettlappen
Sail number:
NOR 311
Jon Lystrup
Yacht club:
Askøy Seilforening
Teamname:
Boat name:
Skvettlappen
Sail number:
NOR 311
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Stian Soltvedt
, Askøy Seilforening
Jon Lystrup, Askøy Seilforening
Nils Olav Handegard, Askøy Seilforening
Class: Yngling
NOR 105
Claus Gladyszak
Yacht club:
Askøy Seilforening
Teamname:
Team Batman
Boat name:
Batman
Sail number:
NOR 105
Lene Seim
Yacht club:
Askøy Seilforening
Teamname:
Team Batman
Boat name:
Batman
Sail number:
NOR 105
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
BATMAN
Claus Gladyszak
Yacht club:
Askøy Seilforening
Teamname:
Team Batman
Boat name:
Batman
Sail number:
NOR 105
Lene Seim
Yacht club:
Askøy Seilforening
Teamname:
Team Batman
Boat name:
Batman
Sail number:
NOR 105
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Claus Gladyszak
, Askøy Seilforening
Lene Seim, Askøy Seilforening
Mari Pedersen, Trondhjems Seilforening
Class: Yngling
DEN 155
Anders Nørrelykke
Yacht club:
Hellerup Sejlklub
Teamname:
Racing Team Cocktail
Boat name:
Cocktail
Sail number:
DEN 155
Niels Ipsen
Yacht club:
Hellerup Sejlklub
Teamname:
Racing Team Cocktail
Boat name:
Cocktail
Sail number:
DEN 155
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
COCKTAIL
Anders Nørrelykke
Yacht club:
Hellerup Sejlklub
Teamname:
Racing Team Cocktail
Boat name:
Cocktail
Sail number:
DEN 155
Niels Ipsen
Yacht club:
Hellerup Sejlklub
Teamname:
Racing Team Cocktail
Boat name:
Cocktail
Sail number:
DEN 155
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Anders Nørrelykke
, Hellerup Sejlklub
Niels Ipsen, Hellerup Sejlklub
Nicolai Wiese, Hellerup Sejlklub
Class: Yngling
SWE 57
Mattias Dahlstrom
Yacht club:
Cape Crow Yacht Club
Teamname:
Boat name:
Snickerboa
Sail number:
SWE 57
Mathias Lantz
Yacht club:
Borstahusens Segelsällskap
Teamname:
Boat name:
Snickerboa
Sail number:
SWE 57
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
SNICKERBOA
Mattias Dahlstrom
Yacht club:
Cape Crow Yacht Club
Teamname:
Boat name:
Snickerboa
Sail number:
SWE 57
Mathias Lantz
Yacht club:
Borstahusens Segelsällskap
Teamname:
Boat name:
Snickerboa
Sail number:
SWE 57
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Mattias Dahlstrom
, Cape Crow Yacht Club
Mathias Lantz, Borstahusens Segelsällskap
Petter Klang, Kullens Segelsällskap
Class: Yngling
NOR 25
Julius Yran
Yacht club:
Sjøkrigsskolen Seilforening
Teamname:
Team SKSK
Boat name:
Gun
Sail number:
NOR 25
Pål Narum
Yacht club:
Sjøkrigsskolen Seilforening
Teamname:
Team SKSK
Boat name:
Gun
Sail number:
NOR 25
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
GUN
Julius Yran
Yacht club:
Sjøkrigsskolen Seilforening
Teamname:
Team SKSK
Boat name:
Gun
Sail number:
NOR 25
Pål Narum
Yacht club:
Sjøkrigsskolen Seilforening
Teamname:
Team SKSK
Boat name:
Gun
Sail number:
NOR 25
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Julius Yran
, Sjøkrigsskolen Seilforening
Pål Narum, Sjøkrigsskolen Seilforening
Joachim Lowzow, Sjøkrigsskolen Seilforening
Class: Yngling
NED 289
Jacques Verberne
Yacht club:
KWV de Kaag
Teamname:
Boat name:
Ygg-Drå-Sill
Sail number:
NED 289
Matthijs Brouwer
Yacht club:
Watersportverbond
Teamname:
Boat name:
Ygg-Drå-Sill
Sail number:
NED 289
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
YGG-DRå-SILL
Jacques Verberne
Yacht club:
KWV de Kaag
Teamname:
Boat name:
Ygg-Drå-Sill
Sail number:
NED 289
Matthijs Brouwer
Yacht club:
Watersportverbond
Teamname:
Boat name:
Ygg-Drå-Sill
Sail number:
NED 289
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Jacques Verberne
, KWV de Kaag
Matthijs Brouwer, Watersportverbond
Cristel Pessers, WSV Bergse Maas
Class: Yngling
NOR 254
Torstein Hellebust
Yacht club:
Sjøkrigsskolen Seilforening
Teamname:
Frostbite
Boat name:
NOR 254
Sail number:
NOR 254
Henriette Fure
Yacht club:
Sjøkrigsskolen Seilforening
Teamname:
Frostbite
Boat name:
NOR 254
Sail number:
NOR 254
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
NOR 254
Torstein Hellebust
Yacht club:
Sjøkrigsskolen Seilforening
Teamname:
Frostbite
Boat name:
NOR 254
Sail number:
NOR 254
Henriette Fure
Yacht club:
Sjøkrigsskolen Seilforening
Teamname:
Frostbite
Boat name:
NOR 254
Sail number:
NOR 254
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Torstein Hellebust
, Sjøkrigsskolen Seilforening
Henriette Fure, Sjøkrigsskolen Seilforening
Karen Simonsen, Sjøkrigsskolen Seilforening
Class: Yngling
DEN 195
Lucas Lier
Yacht club:
Hellerup Sejlklub
Teamname:
TEAM B&C SERVICES
Boat name:
THOR
Sail number:
DEN 195
Frederik Højgaard Berg
Yacht club:
Hellerup Sejlklub
Teamname:
TEAM B&C SERVICES
Boat name:
THOR
Sail number:
DEN 195
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
THOR
Lucas Lier
Yacht club:
Hellerup Sejlklub
Teamname:
TEAM B&C SERVICES
Boat name:
THOR
Sail number:
DEN 195
Frederik Højgaard Berg
Yacht club:
Hellerup Sejlklub
Teamname:
TEAM B&C SERVICES
Boat name:
THOR
Sail number:
DEN 195
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Lucas Lier
, Hellerup Sejlklub
Frederik Højgaard Berg, Hellerup Sejlklub
Konrad Floryan, Hellerup Sejlklub
Class: Yngling
USA 302
Bruce Chafee
Yacht club:
Sakonnet Yacht Club
Teamname:
Sakonnet Yacht Club
Boat name:
Grani
Sail number:
USA 302
Cushing Anderson
Yacht club:
Sakonnet Yacht Club
Teamname:
Sakonnet Yacht Club
Boat name:
Grani
Sail number:
USA 302
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
GRANI
Bruce Chafee
Yacht club:
Sakonnet Yacht Club
Teamname:
Sakonnet Yacht Club
Boat name:
Grani
Sail number:
USA 302
Cushing Anderson
Yacht club:
Sakonnet Yacht Club
Teamname:
Sakonnet Yacht Club
Boat name:
Grani
Sail number:
USA 302
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Bruce Chafee
, Sakonnet Yacht Club
Cushing Anderson, Sakonnet Yacht Club
Melody Badgett, Sakonnet Yacht Club
Class: Yngling
NED 336
Lieuwe Gietema
Yacht club:
KWV de kaag
Teamname:
Boat name:
SLAM
Sail number:
NED 336
Gert Roukema
Yacht club:
WSV binnemaas
Teamname:
Boat name:
SLAM
Sail number:
NED 336
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
SLAM
Lieuwe Gietema
Yacht club:
KWV de kaag
Teamname:
Boat name:
SLAM
Sail number:
NED 336
Gert Roukema
Yacht club:
WSV binnemaas
Teamname:
Boat name:
SLAM
Sail number:
NED 336
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Lieuwe Gietema
, KWV de kaag
Gert Roukema, WSV binnemaas
Reinier Tromp, KWV de kaag
Class: Yngling
NED 343
Eline Pieters
Yacht club:
KWV de kaag
Teamname:
Boat name:
Sail number:
NED 343
Bertine Van Dijk
Yacht club:
KWV de kaag
Teamname:
Boat name:
Sail number:
NED 343
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Eline Pieters
Yacht club:
KWV de kaag
Teamname:
Boat name:
Sail number:
NED 343
Bertine Van Dijk
Yacht club:
KWV de kaag
Teamname:
Boat name:
Sail number:
NED 343
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Eline Pieters
, KWV de kaag
Bertine Van Dijk, KWV de kaag
Esther Hopmans, KWV de kaag
Class: Yngling
NED 350
Reinier De Kler
Yacht club:
KWV de kaag
Teamname:
Boat name:
cadYllac
Sail number:
NED 350
Anna Bertling
Yacht club:
KWV de kaag
Teamname:
Boat name:
cadYllac
Sail number:
NED 350
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
CADYLLAC
Reinier De Kler
Yacht club:
KWV de kaag
Teamname:
Boat name:
cadYllac
Sail number:
NED 350
Anna Bertling
Yacht club:
KWV de kaag
Teamname:
Boat name:
cadYllac
Sail number:
NED 350
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Reinier De Kler
, KWV de kaag
Anna Bertling, KWV de kaag
Jochem Slikboer, ZD&O
Class: Yngling
NED 355
Maarten Jamin
Yacht club:
KWS
Teamname:
Boat name:
Nynke
Sail number:
NED 355
Jaap Smolders
Yacht club:
KWS
Teamname:
Boat name:
Nynke
Sail number:
NED 355
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
NYNKE
Maarten Jamin
Yacht club:
KWS
Teamname:
Boat name:
Nynke
Sail number:
NED 355
Jaap Smolders
Yacht club:
KWS
Teamname:
Boat name:
Nynke
Sail number:
NED 355
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Maarten Jamin
, KWS
Jaap Smolders, KWS
Menno Berens, KWS
Class: Yngling
AUS 57
Robyn Grosvenor
Yacht club:
Royal Sydney Yacht Squadron
Teamname:
Royal Sydney Yacht Squadron
Boat name:
Soria Moria
Sail number:
AUS 57
John Farey
Yacht club:
Canberra Yacht Club
Teamname:
Royal Sydney Yacht Squadron
Boat name:
Soria Moria
Sail number:
AUS 57
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
SORIA MORIA
Robyn Grosvenor
Yacht club:
Royal Sydney Yacht Squadron
Teamname:
Royal Sydney Yacht Squadron
Boat name:
Soria Moria
Sail number:
AUS 57
John Farey
Yacht club:
Canberra Yacht Club
Teamname:
Royal Sydney Yacht Squadron
Boat name:
Soria Moria
Sail number:
AUS 57
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Robyn Grosvenor
, Royal Sydney Yacht Squadron
John Farey, Canberra Yacht Club
Alexia Biggs, Royal Sydney Yacht Squadron
Class: Yngling
SUI 455
Christoph Kohlschuetter
Yacht club:
RCO
Teamname:
Boat name:
Sail number:
SUI 455
Elianne Boeni
Yacht club:
RCO
Teamname:
Boat name:
Sail number:
SUI 455
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Christoph Kohlschuetter
Yacht club:
RCO
Teamname:
Boat name:
Sail number:
SUI 455
Elianne Boeni
Yacht club:
RCO
Teamname:
Boat name:
Sail number:
SUI 455
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Start - Mål
1
Total
1
Christoph Kohlschuetter
, RCO
Elianne Boeni, RCO
Markus Jakob, RCO
Class: Yngling
Download CSV file