Resultater for seilasen 3. juni.
4. juni 2026
Regattakomiteen besluttet å avkorte gårsdagens seilas på bane 3 ved Merke F pga døende vind.
Målbåt la seg SV for merke F, som opprinnelig skulle rundes om BB, men som dermed var blitt et målmerke iht RRS 32.2 (a). Fra løpssiden lå målbåt på linjens BB side, merke F på SB side.
Slike situasjoner er beskrevet i Case 129 i WS Case Book. Caset fastslår at regattakomiteen har anledning til å legge komitebåten på begge sider av merket, men at det er god praksis å legge seg slik at båtene, når de krysser mållinjen, har merket på den siden de normalt ville passert det uten avkorting.
Målbåt noterte tider både på båter som passerte mållinjen - eller en forlengelse av denne - med merke F på BB og SB side. Ut fra målgangslisten ser ikke rekkefølgen til båtene å være påvirket, men båter som har passert merke F om BB har strent tatt ikke krysset mållinjen, og fullført.
Dette er en treningsserie der det seiles med godt humør og lave skuldre. Regattakomiteen har derfor besluttet å score samtlige båter som krysset mållinjen, eller denne forlengelse, som om de fullførte.
For å sikre at deltakende båters rett til å protester på beslutningen ble ivaretatt ble beslutningen kommunisert på regattaens hjemmeside og på Facebook i går kveld, med frist til å protestere kl 12:00 i dag. Ingen protester ble mottatt før fristen utløp.
For å unngå tilsvarende uklarheter i fremtidige seilaser tar regattakomiteen inn følgende endring i pkt 14.1. med et nytt avsnitt: «Ved avkorting skal mållinjen passeres med målmerket på samme side som det ville blitt passert uten avkorting, og målbåt posisjonerer seg slik at mållinjen i henhold til dette."
Harald Masst / Leder PK
10 nyeste påmeldinger
NOR 11310
Håvar Haug
NOR 9106
Vidar Utne
NOR 160
Anders Larsson
NOR 81
Kjell Clement Ludvigsen
NOR 25
Hans Kristian Danielsen
NOR 16450
Mikkel Vislie
NOR 15640
Peter Holm
NOR 14073
Pål Rødseth
NOR 14109
Petter Albrektsen
NOR 9899
Ingrid Danielsen